BAKAN ÖZER: 71 BİN 320 OKULUMUZDAN YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VEREN OKULUMUZ BULUNMUYOR  
BAKAN ÖZER: 71 BİN 320 OKULUMUZDAN YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VEREN OKULUMUZ BULUNMUYOR

BAKAN ÖZER: 71 BİN 320 OKULUMUZDAN YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VEREN OKULUMUZ BULUNMUYOR

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Balıkesir Valiliğini ziyareti sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Okullarda tam zamanlı devam eden yüz yüze eğitime ilişkin bilgiler paylaşan Özer, "Şu andaki süreç eylül ayındaki duruma göre çok daha rahat bir şekilde kısa süreli aralarla devam ediyor. Geçen hafta itibarıyla 71 bin 320 okulumuzun sadece ikisinde yüz yüze eğitime ara verilmişti. Bugün itibarıyla 71 bin 320 okulumuzdan yüz yüze eğitime ara veren okulumuz bulunmamaktadır." dedi.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Balıkesir ziyareti kapsamında ilk olarak Bigadiç ilçesinde yapımı devam eden okul inşaatlarında inceleme yaptı. Ardından Balıkesir Valiliğine geçti. Şeref defterini imzalayan Özer, 6 Eylül'de tüm Türkiye'de yüz yüze başlayan eğitim öğretim sürecinin Sağlık Bakanlığı ile koordineli şekilde yürütüldüğünü, vakaların görüldüğü sınıflarda yüz yüze eğitime ara verildiğini hatırlattı. Özer, güncel duruma ilişkin şu bilgileri paylaştı:
 
"Geçen hafta sonu itibarıyla Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bilim Kurulu, yüz yüze eğitime verilen arayı 14 günden 10 güne düşürdü. Yüz yüze eğitime ara verilen sınıflarda herhangi bir semptom göstermeyen öğrencilerimiz arasında 5 günün sonunda velinin rızası olması durumunda PCR testi sonucu negatif çıkanlara yüz yüze eğitime dönme imkânı getirildi. Şu andaki süreç eylül ayındaki duruma göre çok daha rahat, kısa süreli aralarla başarılı bir şekilde devam ediyor. Geçen hafta itibarıyla 71 bin 320 okulumuzun sadece ikisinde yüz yüze eğitime ara verilmişti. Bugün itibarıyla 71 bin 320 okulumuzdan yüz yüze eğitime ara veren okulumuz bulunmamaktadır."
 
"Sınıf öğretmenlerimizin birinci doz aşı oranı yüzde 98'e, ikinci doz aşı olma oranı ise yüzde 89'a ulaştı"
Özer, her geçen gün öğretmenlerin aşılanma oranlarının yükseldiğini dile getirdi. Tüm Türkiye'de ikinci doz aşısını tamamlamış öğretmen oranının yüzde 85'e ulaştığı bilgisini paylaşan Özer, şunları aktardı: "Aşı olmadan hastalığı geçirip bağışıklık kazanan ve antikor oluşturan öğretmen oranımız da yüzde 5'ler seviyesinde. Şu an itibarıyla ikinci doz aşı olmuş veya antikor oluşturmuş öğretmen oranımız yüzde 90'a ulaşmış bulunmaktadır. Okulları açık tutmayla ilgili süreçteki en büyük avantajımız, öğretmenlerimizin aşılanma oranının çok yüksek olması. İlkokuldaki sınıf öğretmenlerimizin aşılanma oranı diğer öğretmenlerimize göre oldukça yüksek. Sınıf öğretmenlerimizin birinci doz aşı oranı yüzde 98'e, ikinci doz aşı olma oranı ise yüzde 89'a ulaştı. Millî Eğitim Bakanlığı olarak okullarımızı yüz yüze eğitime devam ettirmedeki kararlılığımız devam ediyor, herhangi bir sorun yok, süreç kontrollü bir şekilde devam etmekte."
 
Süreçteki desteklerinden dolayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kuruluna teşekkür eden Mahmut Özer, sahayı yakından takip ettiklerini belirtti.
 
Bakan Özer, Balıkesir'deki il eğitim değerlendirme toplantısında 5 haftalık süreci ele alacaklarını, kentte eğitimin kalitesinin arttırılması için de görüşmeler yapacaklarını söyledi.
 
Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyareti
Millî Eğitim Bakanı Özer,  Balıkesir'in Altıeylül ilçesindeki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti. Çalışmalarla ilgili bilgi alan ve kurulan stantları gezen Özer, Balıkesir Üniversitesine ait "Ebabil Drone Takımı"nın projelerini inceledi.
 
Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş ve öğrencilerle görüşen Özer, patent, marka-model ve tasarım ile tescil alanında mesleki eğitimin çok iyi bir enformasyon üstlendiğini belirtti. Öğrencilerin çalışmalarını çok beğenen ve üniversiteyle mesleki teknik liselerinin iş birliğinin önemine değinen Özer, şunları kaydetti: "Şu anda 198 tescil aldık. Yıl sonuna kadar 250 tescil hedefliyorduk ki bunu çok rahat karşılayacağız çünkü 800'ün üzerinde başvuru şu anda değerlendirme aşamasında. Mesleki eğitimde üniversitelerdeki mühendislik fakülteleriyle ne kadar çok iş birliği hâlinde olabilirsek hem sizin öğrencileriniz hem de bizim öğrencilerimiz için iyi olur. Sizin öğretmenleriniz de bizim derslere girebilir, dolayısıyla güç birliği yapıp çok daha iyi ürünler ortaya çıkartırız. Bu tip şeylerde sponsorluğa gerek yok, biz her türlü destekleriz. Burada bir AR-GE merkezi kuralım, onun içini donatalım, üniversitedeki öğrencilerimiz de kullansın. Gelsinler, burada öğrencilerle birlikte projeler geliştirsinler. Bir de ortak tescile odaklanalım. Üniversite ve mesleki teknik eğitim öğrencileriyle birlikte bir tescili alalım. Bunu da 'İlk olarak Balıkesir'de aldık.' diyebilelim."
 
Öğretmenler odasına da giden Özer, burada öğretmenlerle görüşerek eğitimin kalitesinin artmasına yönelik çalışmalarından dolayı teşekkür etti.
 
"Mahmut Hoca'm" diye seslenen öğrencilerle sohbet
Daha sonra Balıkesir sokaklarında yürüyen Bakan Özer, esnafla sohbet etti ve vatandaşlarla selamlaştı. Kendisine "Mahmut Hoca'm" diye seslenen öğrencilerin yanına giden Özer, onlarla sohbet ederek tablet hediye etti.
 
Bakan Özer, bir vatandaşın akülü engelli aracı isteğine de olumlu karşılık vererek konu hakkında yardımcı olunmasını istedi.
 
Tıbbiyeli Hikmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyareti
Bakan Özer, Balıkesir ziyareti kapsamında Savaştepe ilçesinde tarım, hayvancılık ve sağlık alanında eğitim veren Tıbbiyeli Hikmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti. 
 
Okuldaki çalışmalar hakkında bilgi alan Özer, okulu Ar-Ge merkezi yaptıklarını ve gerekli destekleri vereceklerini söyledi.
 
Katma değerli ürünler üretilmesi noktasında okul yöneticilerine tavsiyelerde bulunan Özer, okulun çok büyük bir alanda bulunduğunu ve bunun avantajlarından yararlanmaları gerektiğini belirtti.
 
Okul binalarını inceleyen Özer, yanına gelen öğrencilerle sohbet ederek fotoğraf çektirdi.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.