BAKAN ÖZER, ANTALYA ZİYARETİNDE AÇIKLAMALARDA BULUNDU  
BAKAN ÖZER, ANTALYA ZİYARETİNDE AÇIKLAMALARDA BULUNDU

BAKAN ÖZER, ANTALYA ZİYARETİNDE AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bu sabah itibarıyla 6 Eylül haftasındaki yüz yüze eğitime ara veren 198 sınıfımız eğitime kaldığı yerden devam ediyor. İki doz aşı olan ya da hastalanarak antikor oluşturan öğretmen oranımız yüzde 86. Bu oran, Kıta Avrupası'ndaki çoğu ülkelerden çok daha yüksek." dedi.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Antalya'daki temasları kapsamında ilk olarak Valiliği ziyaret etti. Özer, Valilik ziyaretinde yaptığı açıklamada, 6 Eylül tarihi itibarıyla tüm kademelerde yüz yüze eğitime başlanıldığını anımsatarak bugün üçüncü haftanın tamamlandığını söyledi. Sağlık Bakanlığının önerileri çerçevesinde oluşturulan rehberler kapsamında sürecin yönetildiğini belirten Özer; okulların temizlik, dezenfektan, maske gibi tüm ihtiyaçlarının giderildiğini anlattı. 
 
"6 Eylül haftasında yüz yüze eğitime ara veren 198 sınıfımız, yüz yüze eğitime kaldığı yerden devam ediyor"
Herhangi bir sınıfta iki vaka olması durumunda yüz yüze sınıf bazlı ara verildiğini ve ara verilen sınıfların 14 gün sonra yüz yüze eğitime kaldığı yerden devam ettiğini aktaran Özer, şöyle devam etti: "14 gün ara verildiği zaman öğrencileri kendi başlarına bırakmıyoruz. Hazırlamış olduğumuz dijital platformlar üzerinden canlı dersler, öğretmenleri tarafından yapılıyor. Aynı zamanda ihtiyacı olan öğrencilere de tabletleri ücretsiz olarak kendilerine veriliyor. 6 Eylül itibarıyla 45 sınıfımızda yüz yüze eğitime ara vermiştik, pazartesi günü itibarıyla 45 sınıf yüz yüze eğitime başladı. Yine salı günü itibarıyla yüz yüze eğitime ara veren 50 sınıf, tekrar yüz yüze eğitime başladı. Çarşamba günü 63 sınıf yüz yüze eğitime tekrar döndü. Perşembe günü 40 sınıf yüz yüze eğitime geri döndü. Şu anda bugün sabah itibarıyla 6 Eylül haftasında yüz yüze eğitime ara veren 198 sınıfımız, yüz yüze eğitime kaldığı yerden devam ediyor."
 
Bakan Özer, bu süreçteki en büyük avantajın öğretmenlerin aşılanma oranları olduğunu dile getirdi. Öğretmenlerin aşılanma oranları hakkında da bilgi veren Özer, şunları kaydetti: "Şu anda eğitim sistemimiz içinde 1,2 milyon öğretmenimiz hizmet vermekte. Bu öğretmenlerimizin yüzde 92'si en az bir doz aşı oldu. İki doz aşı olan ya da hastalanarak antikor oluşturan öğretmen oranımız da yüzde 86. Bu oranlar, kıta Avrupası'ndaki çoğu ülkeden çok daha yüksek. Dolayısıyla şu anda eğitimin yüz yüze devam etmesindeki en büyük avantajımızı öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının çok yüksek olması, hatta Türkiye ortalamalarının da çok üzerinde olması oluşturuyor. Onun için tüm öğretmenlerimize bu süreçteki katkıları ve desteklerinden dolayı en içten şükranlarımı sunuyorum."
 
"Toplumda şu anda en güvenli yerler okullar"
Özer, Antalya Valiliğinde gerçekleştirilen "İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı" sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Kovid-19 sürecinde kentte 3 haftada yüz yüz eğitimin başarılı şekilde gerçekleştirildiğini, vaka oranlarının çok düşük olduğunu bildirdi.
 
Türkiye genelinde de kontrollü bir şekilde yüz yüze eğitimin devam ettiğini dile getiren Özer, şunları söyledi: "Toplumda şu anda en güvenli yerler okullar. 6 Ağustos tarihinden itibaren okulların yüz yüze eğitime devam etmesiyle ilgili kararlı duruşumuz devam ediyor. Süreci Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilim Kurulu ve İçişleri Bakanlığı ile koordineli bir şekilde herhangi bir probleme mahal vermeden yürütüyoruz."
 
Özer, kısmi problem olan ilçelerde ve beldelerde güçlendirme ya da yıkım nedeniyle kalabalık sınıfların bulunduğu yerlerde valiliklerin, il millî eğitim müdürlerinin sınıfların sayısını azaltma yönünde her türlü inisiyatifi kullandıklarını belirtti.
 
Antalya'da devlet yatırım programlarını yeniden revize ettiklerini söyleyen Özer, "2021 yılında Millî Eğitim Bakanlığı olarak 308 milyon liralık okul yapım ve güçlendirme çalışmalarıyla ilgili Antalya'ya destek verdik, vermeye devam ediyoruz." dedi.
 
Antalya'ya 12 yeni ilkokul
Manavgat ilçesinde yaşanan yangın felaketine değinen Özer, ihtiyaçların giderilmesi noktasında çalışmalar yaptıklarını, mevcut yatırımların dışında ilçeye 3 yeni okul yapılacağını bildirdi.
 
Kepez'de 4, Muratpaşa, Konyaaltı, Kumluca, Serik, Alanya ilçelerinde birer olmak üzere 12 yeni ilkokulun inşasına da karar verdiklerini aktaran Özer, bu ilkokulların bünyesinde anaokulu ile özel eğitim anaokulu da yapılacağını ifade etti.
 
Antalya'daki okulların doğalgaza dönüşümü için de gerekli adımların atıldığını belirten Özer, Alanya ile Gazipaşa'da 100'er öğrenci kapasiteli yurt yapımı konusunda da gerekli talimatları verdiğini söyledi.
 
Bakanlık olarak özel yetenekli öğrencilere bilim sanat merkezlerinde hem yeteneklerini geliştirmeyle ilgili hem de farklı projeler yapmaları yönünde her türlü desteğin verildiğini anımsatan Özer, "Bilim sanat merkezlerinin tüm Türkiye'de erişimini, sayısını artırmaya çalışıyoruz. Antalya'da da Serik ve Kaş'ta iki yeni bilim sanat merkezi yapılması kararı aldık." dedi.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.